Bord och stol, omkring år 1900, möjligen utförda av konstnären Axel Borg.

Bord och stol av trädrot. Bordets skiva av ek. Bordets längd 91, bredd 57, höjd 74 cm. Stolens sitthöjd 44, höjd 90 cm.

Slitage, smärre skador, torrsprickor och lagningar.

Proveniens

Säljarens mor var Brorsdotter till Axel Borg. Möbeln har enligt familjetraditionen funnits i jaktstugan i Kilsbergen, Örebro.

Utropspris
8 000 SEK