Bord och stol av trädrot. Bordets skiva av ek. Bordets längd 91, bredd 57, höjd 74 cm. Stolens sitthöjd 44, höjd 90 cm.
Slitage, smärre skador, torrsprickor och lagningar.
Säljarens mor var Brorsdotter till Axel Borg. Möbeln har enligt familjetraditionen funnits i jaktstugan i Kilsbergen, Örebro.