Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1941.
Svartlackerat. Välvd front med hyllplan. Tre lådor. Skåp med hyllinredning. Brickmärkt NK R 40118 C 18 2 41. Längd 190, djup 70, höjd 76 cm.
Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Fanerskador. Nyckel saknas.