Anders Zorn, etsning, 1891, signerad med blyerts. To my friend Halley Ives Chicago 31Oct 93 / Zorn”
"J. B. Faure". P. 23,7 x 16,1 cm.
Ej examinerad ur ram.
Andersson Galleries, New York 1931
Asplund 52, Hjert & Hjert 37.
Executed in Zorn’s studio in Paris during the autumn 1891. Halsey Cooley Ives (1847-1911), to whom Zorn presented this etching, was the founder of the Saint Louis School and Museum of Fine Arts. The institution later became two distinct bodies; the Saint Louis Art Museum and the Washington University School of Art which includes the Mildred Lane Kemper Art Museum. Ives was called to Chicago in 1892 to organize and conduct the art department of the World’s Columbian Exposition, or the Chicago World's Fair as it is often called, that was to take place the following year. The present etching was presented to Ives in conjunction with the fair. A few years later, on a visit to St. Louis, Zorn painted Ives portrait, which today is in the Saint Louis Art Museum (see fig.). In 1893 Zorn also presented an etching to Ives depicting the American financier and philanthropist Henry Marquand etched in New York the same year. This etching, inscribed "First proof to my friend Ives, affectionately Zorn”, was also with the Andersson Galleries, New York in 1931.
Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.
Läs mer