Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "O.K", Nordiska Kompaniet 1938.
Fanerade med "Bimba". Tre av stolarna klädda i tyget "Elefant" av Estrid Ericson. Brickmärkta. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Skador. Lagning. Märken. Repor.