Fanerad med mahogny. beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Dekor av mässingskoningar. Bredd 58, djup 49, höjd 75 cm.
Sidorna med genomgående sprickor. Skador, slitage, lagningar, och kompletteringar. Skivan med smärre repor och nagg. Nyckel saknas.