Lars Lerin, olja på duk, signerad och daterad -78.
Vinter, Lofoten. Egenhändigt gjort ram 22 x 27,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.