Eero Saarinen, askfat Tulip för Knoll 1956
Vitlackerad fot av aluminium, askfat av kromad metall med galler, höjd ca 55, diameter 33 cm
Bruksslitage. Repor.
Saarinens Tulip Ashtray gjordes för den berömda TWA-terminalen på John F. Kennedy Airport, en byggnad som designades av Saarinen. Denna askkopp kan också ses i olika scener i AMC: s populära tv-show "Mad Men".