Peter Hvidt & Orla Mölgaard Nielsen, soffa "Minerva", France & Son, Danmark, 1950-/1960-tal.

Soffa med stomme av teak. Lösa dynor. Längd ca 202, höjd 80 djup 76, sitthöjd ca 45 cm.

Skador på resår/gummiband undertill. Slitage. Märken. Fläckar. Blekt.

Utropspris
4 000 SEK