Yngvar Sandström, sannolikt, soffbord, Triva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Mönsterlagd teak och björk i ränder. Brickmärkt. Längd 148, bredd 56, höjd 41 cm.
Slitage, repor, märken.