Ljuskrona, barockstil, 1800-tal.

Ljuskrona av brons med avtagbara ljusarmar och reflektorer. För sex ljus. En förlängning medföljer. Diameter 59, höjd 53, totalhöjd med förlängning 85 cm.

Slitage, skador, borrad. Lagningar och kompletteringar.

Utropspris
4 000 SEK