Förgylld mässing, glasad stam. Tjugo ljuspunkter. Behängd med olika sorters prismor. Höjd 90 cm, diameter ca 75 cm. Elektrifierad. Avkortad, reservdelar och lösa delar medföljer.
Åldersrelaterat slitage, prismor med nagg. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.