Maija Taimi, Sybord, "Kaarina", Vakiopuu, Finland 1900-talets mitt.
Fackinredd låda under utdragbar bordsskiva, draglåda i sargen. Underst, från ömse långsidor, utdragbar korg. Längd 63 cm, bredd 48 cm, höjd 53 cm.
Åldersrelaterat ytslitage, märken.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10