Sockerskrin, silver, Warszawa 1852, oidentifierad mästare JP., kontrollmästare Walery Kostrebski.
Lock på gångjärn med pålagd vindruvsdekor. Graverad dekor kring nyckelhålet. 12 x 9 cm, totalhöjd 7,5 cm. Vikt 302 g.
Med senare polska stämplar, silver .800.
Nyckelhålet täppt med plakett från insidan. Liten bristning. Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.