Bordet med vitoljad ask och underrede i gjutjärn. Svarta stolar med flätad sits. Bordets längd 220+38 cm (utdragbarmetall förläning) höjd 73, bredd 90 cm. Stolarnas sitthöjd 45, höjd
82. bredd 39,5, djup 40 cm
Bordet med smärre slitage och smärre repor. Stolarna med slitage och smärre färgbortfall och repor..