Design Konstglas
1297775

Sini Majuri

(Finland, Född 1985)
Sini majuri, unikt konstglas, "spiral", signerad sini majuri 2021.

Sini Majuri, unikt konstglas, "Spiral", signerad Sini Majuri 2021.

Glasblåsare,Kari Alakoski. Fritt formblåst glas. Riihimäki Mafka & Alakoski. Höjd 14 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR