Målat. Överdel med uppsvängt krön. Ett par dörrar med bakomliggande hyllplan, skedhylla samt lådor. Underdel med fyra st lådor. Beslag av mässing. Bredd 144, djup 54, höjd 230 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Krackelyr. Torrsprickor. Små skador. Renoverad.