Sekretär, gustaviansk stil, 1900-talets första del.
Fanerad med mahogny. Dekor i intarsia i form av rutmönster samt girland. Två lådor samt nedfällbar klaff med bakomliggande lådinredning. Beslag av mässing. Stenskiva. Bredd 83 cm, djup 49 cm, höjd 118 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fanerskador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.