Emanuel Larsen, olja på uppfodrad duk, signerad.
Segelfartyg på havet. 18 x 28 cm.
Retuscher. Gulnad fernissa. Utstående buckla i den högra delen. Uppfodrad duk.
Ur doktor Poul Holbecks (1894-1968) samling, Köpenhamn, därefter i arv.