Otto Schulz, tillskriven. Hörnsoffa, Swedish Modern, Boet, 1930-40-tal.
Två delar. Helstoppad med knapphäftad tygklädsel och resårsits. Ben av betsad bok. Längd 200+200, djup 70, höjd 70, sitthöjd 40 cm.
Slitage. Fläckar. Märken.