Taklampa, modell 50612, Sievä för Idman 1900-talets mitt.
Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna opalglas. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 68 cm. Diameter 51 cm. Sievä fungerade som Idmans underleverantör.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.