Kerstin Hörlin-Holmquist, sideboard, NK- Triva serie, 1960-tal.
Sideboard fanerat med mahogny. Rektangulär skiva med delvis upphöjd list, glasskiva. Utdragslådor i sarg. Nedtill med hyllplan. Beslag i mässing. Bredd 125, djup 50, höjd 84 cm Nyckel finns.
Smärre slitage. Glasskivan med repor.