Vaser i silver, delvis förgyllt. Grön och vit guillocherad emalj under silverdekor med festonger och geometriska mönster. Höjd ca 12,3 cm, mynningens diameter ca 4,5 och 4,7 cm. Sammanlagd vikt ca 264 g.
Stämplade 900 för silverhalt. Otydlig, oidentifierad tillverkarstämpel. Bär sovjetiska importstämplar 1927-54.
Åldersrelaterat slitage. Smärre defekter i den ena vasens vertikala silverdekor.