Mahognyfanerat. Upptill gallerkant och jalusidörr med bakomliggande förvaringsutrymme, nederst skåpdörr med bakomliggande hylla. I mitten draglåda med lejonmaskaroner och dragringar. Bärhandtag i sidorna.
Bredd 52 cm, djup 50 cm, höjd 94 cm.
Senare hyllinredning. Åldersrelaterat slitage. Fanerlagningar. Enstaka torrsprickor.