Mahognyfanerad med profilerad kalkstensskiva, fällbar skrivklaff med bakomliggande inredning, undertill draglåda. Mässingsbeslag, -lister och -benavslut. Bredd 77 cm, djup 47 cm, höjd 111 cm. Nyckel finns.
Skador, lagningar, ett ostabilt ben. Lösa delar och ej ursprungligen ihophörande delar. Del av dekorelement saknas.