Öronlappsfåtölj, med fotpall, 1950-60-tal.

Stommar av teak. Fast stoppning med tygklädsel. Lös nackdyna med läderremmar. Fotpallen med ställbar dyna, höjd 42-47 cm. Fåtöljens sitthöjd ca 40, höjd 105 cm.

Slitage, fläckar. Hårt slitage på rygg.

Utropspris
4 000 SEK