Cylinderstop på tre kulfötter. Locket invändigt förgyllt. Höjd 17 cm, längd 16 cm. Vikt 540 g.
Bristning i en fot. Smärre bucklor i tumgreppet och i sidan av locket. Gravering på locket och i bottnen. Locket sluter inte tätt.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10