Fanerad med valnöt, jakaranda med flera träslag, bukig form, skiva av gråmelerad marmor, front med tre lådor, beslag av brons, 110x55x78 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Fläckar. Repor. Nagg. Märken. Fanerlagningar. Fanerskador. Senare lås Nyckel saknas.