Hans Gothlin, signerad och daterad 1997 a tergo. Duk.
"Svart målning". 80 x 80 cm.
Skrapmärken. Mindre färgbortfall vid kanterna.
Galleri Konstruktiv Tendens, Stockholm.
Under sent 1990-tal sökte sig Hans Gothlin bort ifrån ett färgsprakande och kontrastrikt måleri mot en mer nedtonad och återhållen färgskala i svart och vitt. Kvadratiska målningar med omsorsfullt pålagd färg vilka ofta presenterades parvis blev nu hans signum.