Oiva Toikka, Vas och flaska, Pro Arte Rubiini-serien, Notsjö 1994-2000. Signerade och numrerade.
Rubinrött glas, bladet iriserande glas.
Vas, höjd 22 cm, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 21/750, bär tillverkarens etikett.
Omenapullo, flaska i form av äpple, höjd 14 cm, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 127/2000, bär tillverkarens etikett.
Vasen med smärre slitage undertill. Helhetsintrycket är mycket gott.