Erik Höglund, ljuskrona, Boda smide, 1970-tal.
För fem ljus, stomme av smidesjärn behängd med formgjutna prismor av glas med motiv av stjärnor, diameter ca 50 cm, höjd ca 37-110 cm. 6 st förlängningsstänger medföljer samt två extra prismor.
Smärre slitage. En prisma med senare ståltrådsfäste.