Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande lådinredning och låsbart skåp i mitten (nyckel finns). Två mindre och två längre underliggande lådor. Bredd 120 cm, djup 51 cm (total djup med nedfällt lock ca 88 cm). Höjd 120 cm.
Ställvis omfattande slitage. Torrsprickor. Kompletterade dragknoppar. Senare lås. Skruvar saknas. Senare bemålning med lagningar. Nyckel till draglådor och skrivklaff saknas.