Byrå med fyra lådor, fanerad med mahogny. Beslag av förgylld brons. Skiva av marmor. Bredd 138, djup 62, höjd 92 cm.
Smärre skador, slitage och lagningar. Senare marmorskiva med obetydliga nagg. Nyckel saknas.