Stolar, 2 st olika, sengustavianska. Början av 1800-talet.
Vitmålad med bronserad dekor. Fyrkantig genombruten rygg med skuren dekor och med kopplat spjälknippe. Ena stolen rundsvarvade ben, andra runda och kannelerade. Kopplade ben. Lös stoppad sits.
Slitage. Torrsprickor. Renoverad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.