Folke Ohlsson, Soffbord, "Frisco", Tingströms Bra Bohag, 1950/60-tal.
Rektangulär skiva, Teak, med profilerad kant. Märkt undertill Tingströms Bra Bohag Modell Frisco. Design: Folke Ohlsson Made in Sweden. Längd 157 cm, bredd 56 cm, höjd 55,5 cm.
Smärre slitage.