Antoni Tàpies, etsning med reliefprägling signerad och numrerad 10/75
"Esperit català I", bildyta 44 x 63 cm.
Editerad och tryckt av Ediciones la Poligrafa SA Barcelona.
Ej examinerad ur ram.
Galfetti 391.
1974
Spegelvänd emot oeuvre-katalogens bild
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.