Byrå av ek och furu. Tre lådor, svängd profilerad skiva. Beslag av mässing. Bredd 108, djup 69, höjd 79 cm.
Renoverad, kompletterad, lagningar. Slitage och smärre skador såsom torrsprickor. Nyckel saknas.