Byrå, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Så kallad Haupt-kopia. Byrå med tre lådor fanerad med bland annat björk och palisander. Intarisadekor av musicerande amorin. Beslag av mässing. Skiva av sten. Bredd 110, djup 49, höjd 82 cm.

Helhetsintrycket är gott. Faneret med litet avslag på kant mot bakstycket. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK
Om Cites