Fanerat i diverse träslag, ben i bonad björk, sargen fanerad macassar. Dörrar med inläggning och dekor av blomsterornament. Insidan med tre hyllor samt två utdragslådor. Bredd 103, djup 40,5, höjd 140 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Färgbortfall. Märken. Slitage.