H. Meyen & Co. (1846- ca 1950). Skål, silver med glasinsats, Tyskland 1900-talets början.
Silverskålen invändigt förgylld. Tyska silverstämplar och tillverkarstämpel.
Glasinsatsen slipad stjärna i botten.
Vikt silverskålen: 750 g.
Höjd: 19,5 cm.
Smärre slitage. Mindre nagg och stötskada på glasinsatsens kant.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.