Byrå fanerad med mahogny. Fyra lådor, beslag av mässing, skiva av kolmårdsmarmor. Bredd 102, djup 47, höjd 90 cm.
Renoverad. Smärre skador och slitage, maskstungen och torrsprickor. Lagningar. Kompletteringar, senare ben och skiva, senare beslag.