Stomme i mässing, med kupor i glas, för tre ljuspunkter. Modelnummer 'G-118' etikettmärkta och märkta Bergboms undertill. Höjd ca 136 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre märken. En lampa med skador i metallen kring foten. Samma lampa med ej komplett knapp.