Soffa, senempire, Ryssland, 1800-talets första hälft.
Ryggkrön i pyramidmahognyfaneer med skuren dekor, armstöd med avslutande akantusbågar. Fast stoppad klädsel. Längd 162 cm, sitthöjd ca 46 cm, tot. höjd 111 cm.
Ställvis slitage och smärre fanerskador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.