Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", 1930-tal.
Syrabetsad furu. Modell "Utö". Formgiven av Axel Einar Hjorth för Nordiska kompaniet, Stockholm. Modellen formgiven 1932. Ritningen i Nordiska Kompaniets kundliggare i Nordiska museets arkiv daterad 7 januari 1932. Sitthöjd ca 43 höjd ca 80 cm.
Slitage. Skador. Märken. En stol med limmad sits. En stol med brännmärken på sitsen. Renoverade. Fläckar. En stol med instabil stolsrygg.