Stolar, ett par, Danmark, 1800-talets första hälft.
Betsade och bronserade stolar med skuren dekor. Kopplade ben dekorerade med axknippen. Ryggar med skulpterad genombruten dekor med fåglar och växtornament. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd 46 cm.
Maskstungen. Lagningar. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.