Ilmari Tapiovaara, pall "Pirkka" Laukaan Puu 1960-tal.
Sits i betsad furu, ben i svartmålad björk. Bär stämpel. Bredd 43 cm, djup 28 cm, sitthöjd 32 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Smärre färgbortfall.