Njurformat, tre utdragslådor med draghandtag i mässing. Ben av bok med fotavslut i mässing. Skiva fanerad med mahogny, skivan med mässingskant. Klädd med konstläder med pärlspikning. Bredd 103, höjd ca 69 cm.
Slitage. Märken. Fanerskador. Något instabil. Fläckar.