Sameknivar, 2 st, en signerad TS (Tore Sunna, Kiruna), en signerad BS.
Helhornskniv, samearbete med graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad TS. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 28 cm.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av björk, silver och renhorn. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad BS. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 35 cm.
Något slitage.