Målat tudelat skåp med rakt krön. Överdel med en skåpsdörr samt två utdragslådor. Nederdel med en skåpsdörr. Daterat "Ano 1820. Bredd 128, djup 45, höjd ca 205 cm Nyckel finns.
Senare målning. Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Delvis senare beslag.