Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Patricia" T 716, 6-ljuspunkter, Markaryd 1900-talets senare hälft.
Mässingsstomme med 6 bärnstenstonade glaskupor samt en extra kupa. Diameter ca 60 cm. Totalhöjd ca 60 cm. Bär tillverkarens etiketter.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.