Antti Nurmesniemi, stolar, 4 st, 'Triennale', Piiroinen, Finland.
Formgiven för Milan Triennale 1960. Svart läderbeklädd sits i plywood, förkrommat benställ. Höjd 80 cm, bredd 47 cm, sitshöjd 43 cm.
Slitage. Skruvar saknas. Kromskador. Fläckar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10